Енергетичне питання у передвиборчих програмах партій


Український незалежний центр політичних досліджень
Ukrainian Center for Independent Political Research
Україна, 01030, м. Київ, вул. Лисенка, 8 оф. 9
Ukraine, Kyiv, 01030, Lysenka Str., 8 Suite 9
Tel./fax: (044) 279-2435, 599-4251, e-mail: ucipr@ucipr.kiev.ua, http://www.ucipr.kiev.ua

RU. 18-й рік видання, № 16/682, 12 вересня 2012 року

Енергетичне питання у передвиборчих програмах партій

Ілона Білан, керівник Групи контролю демократичних змін УНЦПД

Чим менше часу залишається до дня парламентських виборів, тим активнішими стають політичні гравці на електоральному полі, пропонуючи власні рецепти побудови стабільної та економічно розвинутої держави. Більшість сил, які мають шанс бути представленими у новій Верховній Раді, у своїх передвиборчих програмах намагаються охопити широкий спектр проблем, приділяючи, зокрема, увагу економічному аспекту та крокам, які необхідно здійснити для досягнення поставлених цілей. Як і на попередніх виборах, одним із ключових питань є енергетична незалежність держави як одна з найважливіших складових національної безпеки України, що потребує найпильнішої уваги та має бути одним із основних пріоритетів діяльності всіх гілок влади. Забезпечення енергонезалежності держави має базуватися на відповідній правовій базі, реалізації проектів з метою диверсифікації шляхів та джерел постачання енергоносіїв, модернізації вітчизняної ГТС, проведенні політики енергозбереження та підвищення енергоефективності економіки. Розглянемо, що пропонують виборцям потенційні переможці парламентських перегонів у своїх програмних документах.

Партія регіонів

Партія регіонів на виборах 2007 року посіла перше місце серед інших партій і блоків, здобувши 34,37% голосів виборців і тим самим встановивши своєрідний рекорд за всю історію виборів за партійними списками. Однак, незважаючи на вагому перевагу, регіоналам не вдалося сформувати коаліцію та уряд. Програма лідерів виборчих перегонів "Реформи – шлях до успіху" у сфері енергобезпеки країни носила досить загальний характер, зокрема, вказувалося, що невідкладною потребою є широке впровадження наукомістких і енергозберігаючих технологій та використання альтернативних джерел енергії. Тим не менш протягом своєї каденції регіонали ініціювали розгляд понад 70 законопроектів, які так чи інакше стосуються енергетичної сфери.

Наразі у програмному документі "Від стабільності – до добробуту" регіонали, перебуваючи у владі, певною мірою вдалися до конкретики та розширили коло нагальних питань, стверджуючи, що Україна позбудеться залежності від імпорту енергоносіїв шляхом збільшення видобутку власного вугілля, нафти та сланцевого газу, розробки шельфових газових родовищ, розширення використання енергії сонця, вітру та води, а також модернізації теплоелектростанцій для ефективного використання вітчизняного вугілля та інших видів палива.

Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"

На нинішні парламентські вибори опозиція йде, створивши всеукраїнське об’єднання на платформі БЮТу, який під час минулої кампанії виборов 30,71% голосів. У союзі з НУНС БЮТу вдалося сформувати правлячу коаліцію та уряд, який очолила Ю. Тимошенко. Відповідно до передвиборчої програми "Український прорив: до справедливості і конкурентоздатності країни", ключовим акцентом якої було реформування економіки, БЮТ мав забезпечити умови для державно-приватного партнерства в будівництві нових нафто- та газопроводів, зменшити залежність від монопольного імпорту енергоносіїв, знизити енергоємності ВВП. За час свого перебування у Верховній Раді шостого скликання БЮТівці подали на розгляд близько 50 профільних законопроектів.

Нова програма оновленої опозиції також містить пункти щодо енергетичної складової, однак сьогодні ці положення мінімізовані та носять узагальнений характер. Стверджується, що національним пріоритетом стане позбавлення залежності саме від дорогого російського газу, для чого зусилля концентруватимуться на енергозберігаючих технологіях.

Комуністична партія України

На попередніх парламентських перегонах КПУ (5,39% голосів виборців) стартувала під лозунгом "Ефективна економіка", одним із пунктів якого було зростання темпів розвитку вугільної промисловості, нафто- та газовидобутку як бази енергетичної незалежності України на основі прогресивних технологій.

Так і не втіливши його в життя за час свого перебування в парламенті (ініційовано розгляд близько 10 законопроектів), у нинішній передвиборчій програмі комуністи, використовуючи традиційні гасла "Повернемо країну народу!", вирішили взагалі не згадувати питання енергонезалежності країни, задекларувавши своїм завданням зміцнення державного суверенітету шляхом вступу до Митного союзу, Єдиного економічного простору та Євразійського економічного союзу.

Політична партія "УДАР" В. Кличка

Новачок нинішніх передвиборчих перегонів "УДАР" у своєму програмному документі "Від успіху людини – до успіху країни" обрав шлях стимулювання підприємств, які використовують альтернативні джерела енергії, енергозберігаючі та чисті технології виробництва, а також інвестують у видобуток енергоносіїв в Україні.

Партія Наталії Королевської "Україна – Вперед!"

Ще одна новостворена політична сила розробила 10 пріоритетів економічного плану "Нова економіка – нова країна" і виступає за "державні стимули для модернізації виробництв, технологічного переобладнання та запровадження передових технологій".

Всеукраїнське об’єднання "Свобода"

На парламентських виборах 2007 року "Свобода" набрала 0,76% голосів і до законодавчого органу не потрапила. Серед решти учасників виборчих перегонів її передвиборча програма містила чи не найбільше тез щодо енергетичної безпеки країни, зокрема:
- встановлення жорсткої пропорційної залежності цін за транзит російського газу нашою територією відповідно до відпускних цін на газ для України;
- диверсифікація джерела постачання енергоносіїв: не більше як 30% від одного експортера, ліквідація монополії іноземних енергетичних компаній на українському ринку;
- руйнація корупційних схем в енергетичній галузі, запровадження прозорих тендерів на закупівлю обладнання для державних енергетичних підприємств;
- розробка та впровадження новітніх енергоощадних технологій в усіх галузях народного господарства, перехід на контрольно-теплові прилади обліку спожитих енергоносіїв;
- збільшення видобутку власного газу та нафти за рахунок розроблення морських шельфів;
- розвиток вугільної промисловості як пріоритетної галузі;
- впровадження державної програми розвитку альтернативної енергетики: дизпаливо з вугілля та ріпаку, біогаз, вітрова та сонячна електроенергія тощо.

На даному етапі "Свобода" вирішила обмежитися лише скасуванням "зрадницьких "Харківських угод".

Політична партія "Наша Україна"

На минулих парламентських виборах "Наша Україна", яка була членом альянсу "Наша Україна – Народна самооборона" (14,15% голосів виборців), у своїх програмних документах обіцяла зменшити енергетичну залежність країни через нові технології, диверсифікацію імпорту енергоносіїв, використання альтернативних джерел енергії. Протягом роботи парламенту шостого скликання НУНС став суб’єктом ініціативи понад 20 проектів законів.

Так і не виконавши свої обіцянки протягом свого перебування в парламенті та біля керма влади, партійні лідери, йдучи на наступні вибори, очевидно, вирішили особливо не напружуватися при формуванні нового програмного документу, адже цьогорічна програма партії під назвою "Україна на віки!" майже дослівно повторює гасло попередньої виборчої кампанії: "забезпечення енергетичної незалежності України через диверсифікацію шляхів енергопостачання, альтернативних джерел енергії, енергозбереження". При цьому не пропонується жодних конкретних кроків для реалізації заявлених цілей. Даний аспект програми доповнився лише одним пунктом, згідно з яким для зміцнення національної безпеки держав пропонується "денонсація "харківських угод" та угод з Росією по газу".

Загалом, підбиваючи підсумки, можна констатувати, що більшість партій, які мають шанс подолати на виборах 5%-й бар’єр, у своїх програмних документах так чи інакше приділили увагу енергетичному сектору економіки. Разом із тим, варто зазначити, що питання енергетичної незалежності країни вимагає системних перетворень. Натомість передвиборчі програми політичних сил здебільшого носять популістський характер, рясніють ідентичною риторикою та дублюванням окремих положень своїх опонентів. В ідеалі ж програмні документи повинні містити не перелік загальних обіцянок вирішення тих чи інших проблем, а мають бути своєрідним планом розвитку держави на найближчі п’ять років з чітко визначеними пріоритетами та механізмами його реалізації та фінансування.

Немає коментарів:

Дописати коментар